כללי

המדריך השלם לשימוש של סורק שטח באמצעות רחפן וכיצד זה משפר את היעילות של העסק שלך?

 

הקדמה

מדידת רחפנים היא דרך יעילה וחסכונית לסקר קרקעות. היא הפכה בשנים האחרונות לשיטה הפופולרית ביותר למדידה ומיפוי קרקעות או כל שטח מדידה גדול אחר.

שיטות המדידות המסורתיות גוזלות זמן, יקרות ולעתים קרובות אינן מדויקות. בעזרת שימוש ברחפנים, אתה יכול לקבל תמונה מדויקת יותר של הנכס שלך בשבריר מהזמן שזה ייקח בשיטות מסורתיות.

כלי טיס זעירים, בלתי מאויישים הנשלטים מרחוק (כטב"מים) זמינים מזה מספר שנים לשימוש רחב במגוון תחומים ולמגוון מטרות בהן ציבוריות, מסחריות ופרטיות. השימוש בכלים אלה (להלן – רחפנים) הופך נפוץ יותר ויותר ביחס ישר לירידה במחירם וקלות רכישתם. בכל רחפן מוטמעת מערכת שליטה מרחוק המאפשרת קליטה ושידור של אותות דיגיטליים. ניתן להתקין על רחפנים חיישנים נוספים הקולטים סוגים שונים של אינפורמציה, אוגרים אותם ומשדרים אותה.

הנפוץ בחיישנים המותקנים ברחפנים הוא מצלמת RGB לצילום וידאו ולצילום Frames. כיום נעשה שימוש בחיישנים נוספים, כגון: מצלמה תרמית, מצלמת אינפרה-אדום IR, סורקי לייזר, חיישנים קוליים, GPS ועוד.

רחפן מסוגל לנטר שטחים גדולים ולצלם מתחמים פרטיים, כגון: חצרות מגודרות וכן לצלם תאי שטח שאינם חשופים למצלמות קרקעיות ולמצלמות רחוב. הרחפן בשל גודלו ומשקלו ניתנים לרמת תמרון גבוהה ובזכות גובה הטיסה הנמוך מאפשרים לקבל תצלומי אוויר איכותיים ברזולוציה גבוהה ביותר (1 ס"מ לפיקסל).

בשנים האחרונות, יותר ויותר חברות מדידה ומיפוי בוחרות לעשות שימוש ברחפני צילום למדידה ומיפוי, ביצוע השלמות מדידה, ניתוח השטח, איתור חריגות בניה (תיקון 116 לחוק התכנון והבניה), ביצוע סקרים ועוד. שימוש ברחפנים מאפשר למודדים להיכנס לתחום המדידות הפוטוגרמטריות ומקנה להם עצמאות בהשגת תצלומי אוויר, בזמינות מיידית ובעלויות נמוכות.

בזכות מגוון של תוכנות, המודד מייצר מגוון של תוצרים וקטוריים ורסטריים בהתבסס על התצלומים ובהם: אורתופוטו, מודלי גבהים ספרתיים ומודלים תלת ממדיים. רחפני הצילום, בשילוב של סנסנורים נוספים, מאפשרים למודדים להרחיב את שירותיהם ותחומי עשייתם ולהיכנס לתחומים נוספים ובהם: חישה מרחוק, ניטור פיקוח ובקרה מהאוויר, פענוח תצלומי אויר ועוד.

-איכות המידע ונתונים טוב יותר מבשיטות אחרות

-עלות נמוכה, יחס עלות תועלת גבוה

-יישום מהיר, מעכשיו לעכשיו, כמעט ללא מגבלות

-זמינות מיידית של התצלומים

-צילום אווירי אנכי ואלכסוני, צילום וידאו וצילום frames

-איכות תמונה טובה יותר – צילום בגובה נמוך מאוד וברזולוציה קרקעית גבוהה מאוד

-זום אופטי

-יכולת תמרון גבוהה

-מגוון של סנסורים ובהם: RGB, NIR, LIDAR

-אפשרות לביצוע חוזר ומדויק של משימת הצילום לטובת מעקב, איתור שינויים

-הפעלה גם בתאי שטח לא נגישים – טופוגרפיה קשה, אתרי אסון

-הגדלת הבטיחות – ביצוע משימות ללא סיכון של צוות קרקעי של עובדים

-תיעוד מלא ואותנטי של השטח באמצעות תצלומי אויר ברזולוציה גבוהה ובצבע – "תמונה אחת שווה אלף מילים"

-הפקת תוצרים פוטו-ריאלסטיים

היתרונות בצילום אווירי מרחפן לצורך מדידה ומיפוי

– תיעוד מלא, אותנטי ומפורט של השטח

– היכולת לחזור ולחלץ מהתצלומים אובייקטים על פי צורך – Capture Now Measure Later

– זמן השהייה בשטח הינו קצר ביחס למדידה קרקעית

– מדידה ומיפוי של שטחים לא נגישים תוך הפחתת סיכון העובדים 

– מדידה ומיפוי פוטוגרמטריית מדוייקים ב- 2D וב- 3D ובקנ"מ מאוד מפורט

– הפקת מגוון של תוצרים מדוייקים באופן אוטומטי או חצי אוטומטי

– הפקת אורתופוטו ברזולוציה קרקעית גבוהה של ס"מ בודדים לפיקסל

– חישוב וייצור מודלי גבהים ספרתיים  ובהם:

– יצירת מודל תלת ממדי פוטו-ריאליסטי איכותי ומפורט של הפרויקט

– ביצוע חוזר של משימות צילום/סריקה מהאוויר בתוואי מוגדר וזאת לטובת ביצוע עבודות ניטור, פיקוח, בקרה, מעקב אחר התקדמות, איתור שינויים ועוד.

יש לא מעט אביזרי מדידה בתחום הרחפני לייזר שנותנים מענה שונה לכל אזור או שטח בהתאמה לתחום המבוקש, חברת AXIS פתרונות מדידה מספקת מגוון רחב של פתרונות מדידה באמצעות רחפנים, תוכנות מתקדמות ועוד.

ההמלצה הכי טובה שנוכל לתת היא להתייעץ עם גורם מוסמך שיוכל לאחר שיחה קצרה להבין את תחום העיסוק שלכם ובכך ולבחור את אביזרי המדידה שיתאימו לכם בצורה מקסימלית תוך התמקדות בכלל המשתנים.

במידה ותרצו ייעוץ מותאם לעסק שלכם מוזמנים לפנות אלינו בדף צור קשר ואנו ניתן לכם את כל המידע ברלוונטי בהתאמה אישית.